Da Vinci - ACIBADEM Srbija
Da Vinci

Da Vinci

Kako se koristi da Vinci robot?

Da Vinci robotski hirurški sistem predstavlja naprednu robotsku platformu osmišljenu da proširi hirurške mogućnosti i ponudi mogućnost otvorene operacije. Američka Agencija za hranu i lekove (FDA) odobrila je Da Vinci robotski hirurški sistem 2000. godine. Hiljade hirurga širom sveta obučeno je za rad na da Vinci robotskim sistemima i dosad je zabeleženo više od 7 miliona hirurških zahvata uz korišćenje da Vinci robotskih hirurških sistema.

Tri su glavna integrisana podsistema da Vinci robotskog hirurškog sistema koji uključuju hiruršku konzolu, bočna kolica za pacijenta i elektronska kolica.

Hirurška konzola omogućava hirurgu uvid u hiruršku zonu obrade i kontrolu nad endoskopskim instrumentima i endoskopom (uređaj koji omogućava pregled pacijentovih unutrašnjih organa i šupljina).

Bočna kolica za pacijenta s mehaničkim rukama koje podržavaju endoskopski instrument i kameru za vreme operacije.

Elektronska kolica deo su sistema koji sadrži prateće hardverske sklopove. Elementi ove opreme su elektronska hirurška jedinica (ESU), pumpe za usisavanje/irigaciju, insuflator i izvor svetla za endoskop.

Ergonomski dizajn robotskog sistema da Vinci omogućava da hirurg vodi operaciju iz udobnog, sedećeg položaja za konzolom, pogleda usmerenog i ruku postavljenih u skladu s instrumentima. Hirurg može da kontroliše instrumente ili kameru kako želi, uz manuelno upravljanje.

Da Vinci robotski sistem garantuje 3D prikaze visoke rezolucije, i hirurgu obezbeđuje kristalno jasan pogled na zonu hirurške obrade uvećan do 10 puta u odnosu na ono što ljudsko oko može videti.

Osim toga što hirurzima omogućava vrhunski uvid, znatno veću spretnost, preciznost i ergonomsku udobnost, da Vinci robotski hirurški sistem omogućava većem broju hirurga izvođenje minimalno invazivnih zahvata koji uključuju složenu i delikatnu disekciju ili rekonstrukciju.

Koje operacije robot Da Vinci može izvesti?

Veliki broj hirurških stručnjaka kaže da u nekim operacijama mogu lakše manevrisati u skučenom prostoru i mogu postići veću pokretljivost koristeći da Vinci robotske ruke, čak i kada ih uprede sa svojim rukama. U izveštajima se može videti da su i uspešniji od drugih u određenim operacijama, posebno kolorektalnim (creva ili debelog creva), glavi ili vratu i srčanim zaliscima. Iako se operacije na otvorenom srcu još uvek izvode, hirurzi sve češće i radije koriste minimalno invazivne tehnike.

Kod operacija premosnice/bajpasa koronarne arterije, jedan od dva minimalno invazivna hirurška pristupa je robotski potpomognuta operacija hirurškog robotskog sistema da Vinci. Dovoljno je samo nekoliko manjih rezova koje hirurzi koriste za umetanje hirurške opreme i kamere za nadzor. U torakoskopskoj operaciji srca lekari koriste posebne alate tokom operacije kako bi zahvaljujući video asistiranoj torakoskopskoj kameri mogli da prate operaciju na većem monitoru. Za popravku mitralnog zaliska takođe se može koristiti hirurški robotski sistem da Vinci.

Za mnoge zahvate na kolorektalnom području, želucu, gušterači, jetri, žučnoj kesi i crevima, hirurzi koriste minimalno invazivnu laparoskopsku ili robotski potpomognutu hirurgiju robotskog sistema da Vinci umesto velikih rezova na koži i mišićima.

Transoralna robotski potpomognuta hirurgija (TORS) takođe ne zahteva rezove, ali koristi robotsku tehnologiju kao što je Da Vinci robot za izvođenje operacija koje obuhvataju rak usne šupljine, nepca, krajnika i nekancerogena stanja povezana sa ždrelom, ustima, jezikom i grlom.

Zahvaljujući minimalno invazivnim tehnikama video-potpomognute torakoskopije ili da Vinci robotske potpomognute hirurgije, hirurzi mogu izvesti mnoge postupke u lečenju karcinoma pronađenih u bilo kojem delu grudnog koša, gastroezofagealnu refluksnu bolest (GERB), plućne bolesti koje uključuju benigne tumore ili hroničnu opstruktivnu plućnu bolest (KOPB), hernije, traumatske povrede i slično.

Robotski hirurški sistem da Vinci može se koristiti za lečenje ginekoloških problema kao što su jaki bolovi u karlici, endometrioza, fibroidi, abnormalno krvarenje, prolaps karličnih organa i karcinoma.

Koje je prosečno vreme potrebno za izvođenje da Vinci robotske histerektomije?

Da Vinci robotska histerektomija obezbeđuje veoma precizan 3D prikaz operativne zone. Postupak histerktomije sproveden da Vinci robotskim hirurškim sistemom koji obezbeđuje preciznije pokrete ljudske ruke, omogućena je upotreba hirurških instrumenata iz teško pristupačnih uglova i položaja.

Da Vinci robotska histerektomija obezbeđuje brojne potencijalne prednosti u poređenju s tradicionalnim pristupom vaginalnoj, laparoskopskoj ili otvorenoj abdominalnoj histerektomiji, naročito kada se izvode zahtevniji zahvati poput radikalne histerektomije za ginekološke karcinome.

Pod opštom anestezijom da Vinci robotska histerektomija obično traje 1-3 sata. (Zavisi od hirurga i složenosti slučaja). Pacijent se hospitalizuje najmanje jednu noć kako bi lekari mogli da prate dalji napredak u oporavku. Većina pacijenata vraća se svakodnevnom životu u roku od jedne sedmice ili najkasnije deset dana.

Za složene histerektomije i druge ginekološke zahvate, operacija potpomognuta da Vinci robotskim hirurškim sistemom može biti najefikasnija i najmanje invazivna opcija lečenja. Kroz sitne rezove od 1-2 cm, hirurzi koji koriste robotski sistem da Vinci mogu ostvariti veći stepen preciznosti i kontrole, te minimizirati bol i rizike povezane s velikim rezovima, i u isto vreme povećati verovatnoću bržeg oporavka i odličnih rezultata.

Prednosti da Vincijeve robotske histerektomije uključuju manji gubitak krvi tokom operacije, manje rezove te samim tim i manje ožiljke, manje postoperativnog bola, niži rizik od infekcije, kraći boravak u bolnici, kraće lečenje i brži povratak u svakodnevni život.

TRETMANI

TEHNOLOGIJA

ACIBADEM

×
Search