Acibadem Healthcare Group poseduje sopstveno Odeljenje za nuklearnu medicinu u kojem se upotrebom malih količina radioaktivnih materija i praćenjem raspodele tih materija u telu pacijenta uspostavlja dijagnoza i pristupa lečenju.
Dok se u radiologiji koriste sistemi za snimanje koji prikazuju anatomske detalje, u nuklearnoj medicini se za potrebe dijagnostikovanja prikazuje način na koji organi funkcionišu.
Na Odeljenju za nuklearnu medicinu Acibadem Healthcare Group s uspehom se dijagnostikuju različite infekcije i upale, bolesti kardiovaskularnog sistema, koštanog sistema, štitne žlezde, paratireoidne žlezde, genito-urinarnog sistema, plućne bolesti i bolesti centralnog nervnog sistema i tumori i sprovode intraoperativni postupci biopsije sentinel limfnog čvora.
Pored navedenog, na Odeljenju za nuklearnu medicinu može se izvesti i scintigrafija celog tela markiranim leukocitima.
Pozitronska emisijska tomografija (PET) je slikovna metoda nuklearne medicine koja služi u otkrivanju ranih naznaka malignih oboljenja, bolesti srca i neuroloških poremećaja.
U izradi PET snimka koriste se posebna kamera, računar i nuklearna medicina. Tokom slikovnih pregleda nuklearna medicina koristi „radiofarmaceutike“ koji sadrže male količine radioaktivnog materijala. Radiofarmaci se akumuliraju u tumorima i upalnim područjima. U zavisnosti od vrste radiofarmaceutika koji se koriste dolazi do vezivanja ciljnih proteina u telu. Kada se uporedi s drugim slikovnim metodama, PET metoda omogućava vašem lekaru da uoči eventualnu bolest u najranijem stadijumu.
Iako se radiofarmaceutik uglavnom ubrizgava intravenozno, u zavisnosti od stanja bolesti koja se ispituje, radiofarmaceutik se može progutati ili inhalirati. Akumulira se u naznačenom delu pacijentovog tela. Posebna kamera detektuje emisije gama zraka iz radiofarmaceutika. Kamera obezbeđuje sliku predmetne zone dok računar obezbeđuje molekularne informacije.
Zahvaljujući upotrebi napredne tehnologije, PET može otkriti promene na ćelijskom nivou i otkriti rani početak bolesti pre bilo koje druge slikovne metode.
PET-CT snimci obezbeđuju detaljan 3-D prikaz organa i struktura u telu. Slike jasno prikazuju kompletan deo tela koji se ispituje, netaknute i zone pod promenom, i označavaju koliko dobro funkcionišu organi ili tkiva u snimljenoj zoni.
PET se često kombinuje sa CT skeniranjem kako bi se rezultat snimanja poboljšao. Otud i naziv PET-CT skeniranje.
PET-CT ne samo da obezbeđuje detaljan prikaz strukture unutar tela, već pokazuje i koliko dobro funkcionišu određeni delovi vašeg tela.
PET-CT skeniranje pomaže da se identifikuju različita maligna, kardiovaskularna i neurološka oboljenja. Lekar koristi dobijene podatke za dijagnostikovanje bolesti, praćenje njenog toka ili lečenje.
PET-CT se najviše koristi u dijagnostikovanju karcinoma. PET-CT snimkom ćelije raka se obeležavaju kao svetlije tačke od zdravih, jer je njihov metabolizam veći od zdravih ćelija. Stoga je PET-CT veoma koristan u otkrivanju raka. Takođe, PET-CT skeniranje se koristi za određivanje je li rak metastazirao u telu i kakva je reakcija na lečenje. Pomaže u proceni koliko je dobar preporučeni plan lečenja, te ako je potrebno, daje naznake kako dalje terapijski intervenisati. Takođe, PET-CT skeniranjem može se ustanoviti je li se rak nakon završetka lečenja vratio, i još se može koristiti za procenu i prognozu stanja.
PET-CT se može koristiti i u planiranju operacije bajpasa koronarne arterije ili u funkcionalnoj neurohirurgiji (hirurško lečenje epilepsije).
PET-CT pomaže u proceni stanja metabolizma i vitalnosti tkiva. Takođe se može koristiti za otkrivanje određenih stanja koja utiču na normalno funkcionisanje mozga, poput demencije.
Kompjuterizovana tomografija (CT) koristi X-zrake a PET koristi radiofarmaceutik da pokaže kako organ funkcioniše na ćelijskom nivou. Opšte je poznato da bolest najčešće počinje na ćelijskom nivou. Tako je moguće otkriti bolest u najranijem mogućem stadijumu. CT i MRI slikovne metode ne mogu prikazati stanje na ćelijskom nivou.
CT metoda prikazuje detaljne slike organa i tkiva u vašem telu, dok PET-CT otkriva abnormalne aktivnosti u organima i tkivima preciznije od svih ostalih slikovnih metoda. U stanju je da detektuje abnormalne aktivnosti pre nego druge slikovne metode. Kombinacijom PET i CT slikovnih metoda (PET-CT) omogućava se najtačnija dijagnoza kao i prikaz stanja u 3D formatu. Zbog te prednosti PET-CT slikovna metoda pruža više informacija o stanju tkiva ili organa i mogućnosti pojave raka.
Zahvaljujući PET-CT slikovnoj metodi, kancerogeno tkivo se otkriva i dobija se slika o njegovom stadijumu. Osim toga, tokom dijagnostikovanja i lečenja, lekar pronalazi pravo mesto za biopsiju, kako bi pratio deluje li lečenje tokom celog procesa, pomaže da se ispita postoji li zaostalo kancerogeno tkivo nakon lečenja ili se nadgleda razvojni status i donosi odluka o uključivanju radioterapije.
PET-CT snimanje je ambulantni postupak, što znači da se pacijent može vratiti kući nakon obavljenih pregleda. Prilikom zakazivanja PET-CT snimanja, dobićete sva uputstva i znaćete šta treba učiniti. Za najbolje rezultate snimanja treba pratiti dobijena uputstva.
Dolazak na vreme izuzetno je važan jer radiofarmaceutik koji se koristi za snimanje funkcioniše u kratkom vremenskom intervalu. Ako stignete prekasno, snimanje će najverovatnije biti otkazano.
Obično se pre snimanja ništa ne sme jesti bar 6 sati, ali pacijent može piti vodu.
Sve propisane lekove ili lekove bez recepta (OTC) ili komplementarne lekove treba prijaviti lekaru. Lekara treba konsultovati da li se smeju koristiti lekovi ili stalne terapije i na sam dan pregleda. Osim toga, obavezno treba da prijavite hronične bolesti poput dijabetesa. Konkretno, dijabetes može promeniti rezultate pregleda, a radiofarmaceutik može uticati na nivo šećera u krvi. Pacijentkinje koje doje ili sumnjaju na trudnoću treba taj podatak da prijave lekaru. 24 sata nakon snimanja dojenje se ne preporučuje jer se smatra rizičnim za bebu.
Sve informacije o mogućim alergijama na lekove ili hranu, uključujući alergijske reakcije na jod treba saopštiti lekaru.
Fizičke vežbe koje iziskuju znatne napore poput trčanja i dizanja tegova ne smeju se raditi 24 sata pre snimanja.
Pacijenti koji imaju problema s klaustrofobijom treba da se konsultuju sa lekarom.
Pacijenti treba da obuku široku, udobnu odeću bez metalnih patentnih zatvarača ili dugmadi. Odeća i nakit koji mogu sadržavati metal, poput kaiševa, naušnica, košulja s kopčama ili patentnim zatvaračima, grudnjaka i naočara, utiču na snimanje. Preporuka je da se tokom snimanja nosi bolnički ogrtač. Pacijenti koji imaju ugrađen baj-pas i veštačke kukove treba da obaveste lekara.
Budući da PET-CT skeniranje, koje omogućava informacije o stanju na ćelijskom nivou, može otkriti ćelije raka koje imaju jači metabolizam od normalnih, zdravih ćelija, uglavnom je najpoželjnija metoda kod postupka skrininga tumora.
PET skeniranje je korisno u otkrivanju raka, otkrivanju metataza, proveri delotvornosti onkološke terapije, kao i detaljnijeg uvida u metodu koju bi lekar trebalo da koristi tokom lečenja i za pronalaženje recidiva raka.
Dobijene rezultate PET-CT skeniranja potrebno je pažljivo tumačiti. Rezultati PET-CT skeniranja ponekad se mogu zameniti, pogrešno protumačiti ili se mogu propustiti kancerogena žarišta. Tačnost rezultata mogu obezbediti iskusni timovi obučenih stručnjaka.
PET-CT skeniranjem mogu se otkriti tumori mozga, dojke, vrata materice, debelog creva, jednjaka, glave i vrata, pluća, limfnog sistema, gušterače, prostate, kože i štitne žlezde.
Galijum-68 je radiofarmaceutik (medicinsko sredstvo) u nuklearnoj medicini, koje se koristi za snimanje karcinoma prostate i endokrinih tumora (Galijum-PET) na Odeljenju za nuklearnu medicinu. Nakon što pacijent intravenski primi izotop Galijum-68 te sačeka nekih 60 minuta da radiofarmaceutik deluje, pristupa se PET-CT snimanju koje traje 20 minuta.
Metoda Ga-68 PSMA PET-CT znatno je uspešnija od PSA metode, ultrazvuka, kompjuterizovane tomografije i MRI kod ispitivanja relapsa i metastaza kod pacijenta s karciomom prostate. Metoda Ga-68 Dotadate PET-CT efikasnija je u poređenju s klasičnim metodama snimanja kod pacijenata s uvećanom ekspresijom somatostatinskih receptora poput neuroendokrinih tumora, menengioma, feokromacitoma itd.
Galijum 68 PET-CT je metoda velikog potencijala i koristi su vidljive posebno kod pacijenata s umerenim i visokim rizikom od patoloških stanja i prilikom određivanja stadijuma bolesti.
Relaps i metastaze koji se identifikuju pomoću metode Ga-68 PET-CT mogu se uspešno lečiti drugim radiofarmaceutikom Lu-177 (lutecijum): Ta terapija takođe obezbeđuje duži i kvalitetniji život pacijentima.
Terapija lutecijumom 177 razvijena je za pacijente s neuroendokrinim tumorom i karcinomom prostate otpornim na hormonsku terapiju.
Terapija Lu-177 usmerena je isključivo na kancerogenu zonu. Specifična literatura navodi da terapija peptidom Lu-77 obezbeđuje duži životni vek i bolji kvalitet života, ublažava simptome i poboljšava biohemijske markere pacijenta s neuroendokrinim tumorom pozitivnim na receptor somatostatina. Nakon što je iscrpljen najveći broj opcija lečenja, terapija Lu-177 PSMA obezbeđuje efikasan odgovor čak i kod pacijenata s metastatskim karcinomom otpornim na kastraciju. Terapija se dobro podnosi zahvaljujući svom niskom profilu toksičnosti.
Budući da Lu-177 prodire u tkivo tek 2 mm, nefrotoksičnost je niža. Ova karakteristika omogućava ograničenu izloženost zračenju koštane srži pacijenta s difuznim metastazama u kostima.
Dokazano je da terapija Lu-177 PSMA ublažava bol uzrokovan metastazama kod većine pacijenta s uznapredovalim stadijumom karcinoma prostate.
Nakon terapije, očitavanja PSA koja se koriste za praćenje raka prostate su niža. U literaturi su navedena mnoga istraživanja koja pokazuju da je život pacijenta s uznapredovalim karcinomom prostate duži i kvalitetniji.
Terapija lutecijumom sprovodi se u 4 do 6 ciklusa u vremenskom razdoblju od 2 do 4 meseca. Varijacije ciklusa kao i ukupni broj ciklusa s intervalima između ciklusa zavise od zdravstvenog stanja pacijenta.
U jedinici za lečenje karcinoma štitnjače na Odeljenju za nuklearnu medicinu Acibadem Healthcare Group, koristi se terapija radioaktivnim jodom.
Prostorije se putem kamere nadgledaju tokom celog tretmana. Kad god to požele, pacijenti mogu pozvati medicinsku sestru i zatražiti informacije. Medicinske sestre u određenim intervalima posećuju bolesničku sobu kako bi obavile potrebne provere. Niko ne sme ulaziti u sobu za pacijente izuzev lekara i medicinske sestre.